promjena pristupa

Novi trendovi u putovanjima u 2025. za potpunije iskustvo

Autor: Žene.ba
Novi trendovi u putovanjima u 2025. za potpunije iskustvo
FOTO: Ilustracija

Putnici u 2025. godini planiraju produžiti svoje boravke i dublje se uroniti u kulturu destinacija. Umjesto brzog obilaska turističkih atrakcija i gužvi, trend je usmjeren na duža putovanja koja omogućavaju potpunije i autentičnije iskustvo.

Prema izvještaju Skift Research-a, predviđa se porast od 24% u broju planiranih putovanja u odnosu na prethodnu godinu, a najpopularniji oblik putovanja bit će dugi odmori.

Kraći izleti, poput vikend putovanja i road tripova, pomaknut će se na drugo mjesto. Ovo je posebno izraženo u zemljama poput Kine, Indije i Njemačke, dok će u SAD-u četvrtina ispitanika planirati duža međunarodna putovanja u 2025. godini.

U luksuznom turizmu, prosječno trajanje putovanja raste, a putnici sve više preferiraju boravke u jednoj destinaciji, umjesto da putuju kroz više zemalja. Prema izvještaju Zicasso, putnici koji traže luksuzno iskustvo sada biraju putovanja koja traju u prosjeku 13,5 dana, što je blagi porast u odnosu na prošlu godinu.

Ovaj trend pokazuje da putnici žele uživati u jedinstvenim, personaliziranim iskustvima i dublje istraživati destinaciju, umjesto da samo brzim tempom obilaze više zemalja.

Također, sve je popularniji trend „bleisure“, spajanje posla i odmora. Ovaj način putovanja postao je posebno popularan u Indiji, Kini i Njemačkoj, dok u SAD-u i Velikoj Britaniji 72% putnika planira spojiti poslovne obaveze s privatnim putovanjima.

Putnici koji koriste ovaj model putovanja mogu uživati u razmišljanju o novim poslovnim prilikama dok istovremeno istražuju nova mjesta.

Još jedan ključni trend u 2025. godini je „PTO hakovanje“ – strategija korištenja plaćenog odmora (PTO) u kombinaciji s državnim praznicima, kako bi putnici maksimalno produžili svoje odmore.

TikTok je postao središte za dijeljenje savjeta o tome kako produžiti putovanja koristeći državne praznike, a mnogi se okreću ovim trikovima, posebno u zemljama poput SAD-a, gdje prosječan radnik ima samo 11 dana plaćenog odmora godišnje.

Putnici poput Kolumbijke Caroline Santos, koja je posjetila Nepal i Indiju, ističu da duži boravci omogućavaju dublje uranjanje u svakodnevni život, običaje i tradiciju zemlje, bez stresa i žurbe. Santos je za BBC istakla da duži boravak omogućava dublje povezivanje s lokalnim stanovništvom i istraživanje kulture u njenom pravom ritmu.

Ovaj trend promjene pristupa putovanjima daje putnicima više vremena da zaista dožive destinacije koje posjećuju, stvarajući uspomene koje ostaju dugo nakon povratka kući.

Ovaj trend dužih boravaka označava promjenu u načinu na koji doživljavamo putovanja – ne više kao brzi bijeg od svakodnevnog života, već kao priliku da se u potpunosti posvetimo istraživanju, učenju i povezivanju s novim kulturama. 2025. godina obećava putovanja koja nas neće samo odvesti na nova mjesta, već će nas i duboko oblikovati.