Dokazano je snimcima

Ženski mozak tokom trudnoće se doslovno reorganizuje

Autor: Žene.ba
Ženski mozak tokom trudnoće se doslovno reorganizuje
FOTO: Pexels

Znamo da se u trudnoći puno toga mijenja i da se tijelo priprema za brojne promjene koje očekuju ženu koja će postati majka. Znamo i da se mozak mijenja, a sad za to postoje čvrsti dokazi.

Ljudsko je tijelo čudo, a to se čudo možda najviše očituje i najbolje "vidi" u stvaranju novog života. Svaka žena koja je rodila potvrdit će da je njeno tijelo, baš svaki dio njenog tijela, prošao kroz razne promjene i prilagodbe, neke koje nije mogla niti zamisliti.

Ponekad u šali svi spomenemo i da se mozak itekako promijeni tokom trudnoće. Uglavnom su to šale vezane uz zaboravljanje i slično, ali činjenica je da se i mozak na svoj način mijenja i priprema za majčinstvo. A sad za to postoji i čvrsti dokaz.

Naime, tokom novog istraživanja naučnici su napravili snimke mozga magnetnom rezonancom kod 38-godišnje žene tokom njene prve trudnoće. Snimke su pokazale da je trudnoća uzrokovala opsežno restrukturiranje njenog mozga, a dokazi ovog istraživanja objavljeni su u časopisu Nature Neuroscience.

Kao dio istraživanja, neuronaučnica i majka Elizabeth Chrastil odradila je 26 skeniranja magnetskom rezonancom (MRI). Prva je snimljena tri sedmice prije nego što je zatrudnjela putem in vitro oplodnje, a posljednja je snimljena dvije godine nakon poroda, prema studiji.

Naime, mozak se sastoji od dvije vrste materijala — sive i bijele tvari. Kada su istraživači pogledali njene MRI snimke, neke od promjena koje su primijetili bile su smanjenje sive tvari - ili naborani krajnji vanjski sloj mozga.

Još jedna promjena bila je povećanje bijele tvari — koja se nalazi dublje u mozgu i u biti je mreža živčanih vlakana koja dijelovima mozga omogućuju međusobnu komunikaciju.

Kad su uspoređivali sve snimke, istraživači su primijetili da su se mnoge promjene vratile na početnu vrijednost nakon poroda, dok su neke, poput kortikalnog volumena i debljine, ostale promijenjene i u godinama nakon poroda.

Naučnici su i ranije snimili slike ženskog mozga prije i nakon trudnoće, koje su služile kao najjači dokaz do sada da ljudski mozak prolazi kroz razne neuralne promjene tokom trudnoće, pojasnila je Laura Pritschet, glavna autorica studije. Ali istraživanja o trudnoći često se zanemaruju u naučnoj zajednici, a kao rezultat toga, neuroanatomske promjene koje se događaju tokom trudnoće su "gotovo nepoznate".

Nedavno objavljeni nalazi istraživanja pružili su uvid u "duboke hormonalne i fiziološke promjene" koje se događaju u trudnoći i kako one utječu na žene koje zatrudne.

Inače, tokom trudnoće tijelo buduće majke prolazi kroz brojne fizičke promjene kako bi pružili podršku razvoju fetusa, a to su, na primjer, povećani volumen plazme, veća brzina metabolizma i potrebna količina kisika. Većina tih promjena izazvana je povećanom proizvodnjom određenih hormona - uključujući estrogen i progesteron - koji, čini se, također potiču i ovo "preoblikovanje" središnjeg živčanog sistema, što su istraživači primijetili u svom istraživanju.

Ipak, potrebna su dodatna istraživanja kako bi se u potpunosti shvatio stepen do kojeg se mozak mijenja tokom trudnoće.

"Nadamo se da će ova studija dokaza koncepta poslužiti kao polazna tačka za više istraživanja koje se provode u većim, raznolikijim grupama žena", rekla je Pritschet. "Tek tada možemo početi utvrđivati ​​što predstavlja tipičan stepen neuroanatomske promjene koja se očekuje tokom gestacije i oporavka nakon poroda", piše Miss7mama.hr.