Priča Julie Hillman

Kako postati dizajnerica enterijera? Počnite od vlastitog doma

Autor: Žene.ba
Foto: Elledecor.com

Bilo je to 1996. godine, godinama prije nego što je Julie Hillman otvorila vlastiti dizajnerski studio, kada je započela njena karijera. Bila je na porodiljnom odsustvu sa posla u modnoj industriji, a ona i njen suprug tražili su kuću u Hamptonsu.

Hillman se posvetila dizajnerskom procesu do najsitnijih detalja. Razmišljala je o „svakom prozoru, svakoj vratima“, kaže kroz smijeh. „Nisam to tada shvaćala, ali ovdje je počela moja nova karijera koja je uključivala moju ljubav prema dizajnu i strast za kolekcionarstvo.“

Godine 2002. osnovala je vlastitu firmu za dizajn enterijera u New Yorku, a od tada je uređivala domove za ugledne klijente u New Yorku, Aspenu, Palm Beachu i Hamptonsu. Ipak, upravo je ova kuća bila mjesto gdje su nastali mnogi njeni zaštitni znakovi u dizajnu: obilna upotreba bijele boje, igra proporcijama, kombinacija ultramodernih komada i jedinstvenih pronalazaka s buvljih pijaca.

U East Hamptonu, Julie Hillman je stvorila dom za sva godišnja doba koji se poigrava suncem i sjenama.

Od mode do dizajna enterijera

Julie Hillman je 1996. godine bila na porodiljnom odsustvu i tražila dom u Hamptonsu sa suprugom. Nakon dugog traganja, agent za nekretnine im je predložio da kupe zemljište i izgrade kuću. Pronašli su mirnu parcelu, daleko od plaža i glamura, i započeli projekt koji će odrediti njenu buduću karijeru.

Hillman se posvetila svakom detalju – od prozora do vrata – ne sluteći da gradi temelje svoje buduće dizajnerske firme. Godine 2002. osnovala je studio u New Yorku i od tada uređuje domove u New Yorku, Aspenu, Palm Beachu i Hamptonsu.

Dom kao početna inspiracija

Sve je birala sama, komad po komad. Prvi ukras bile su skulpture iz Tajlanda, a kamine je pronalazila na buvljacima u Parizu i Briselu. Podovi od bora su ogrebani, ali izgledaju starinski, a dugačak crni bazen nalikuje ribnjaku – namjerno postavljen daleko od kuće kako ne bi kvario pogled zimi.

„Svjetlost u Hamptonsu je posebna, zato su ovdje stvarali Pollock i de Kooning“, kaže ona.

U njenoj spavaćoj sobi nema zavjesa, dok klijenti traže zamračenje. Tokom pandemije, preuredila je staru igraonicu u kućni bioskop, što je bila prva veća promjena u kući za 30 godina.

Njen sin, koji se nedavno oženio, i dalje se ne želi odreći svog dječačkog lustera s majmunima. Porodica ne dozvoljava velike promjene, ali Hillman razmišlja da napokon renovira kupatila.

Njena prva kuća postala je njen zaštitni znak – bezvremenski spoj elegancije i topline.

Uređenje doma kao kreativno putovanje

Za svoju kuću u East Hamptonu, Hillman je sama nabavljala svaki komad namještaja i dekoracije, dio po dio. Ponekad je to značilo i da živi bez sofe neko vrijeme. U stvari, prvi predmet koji je kupila za dom nisu bile ni stolice ni stol, već par skulptura koje je pronašla u Tajlandu, a koje su završile u nišama u njenoj trpezariji.

Znala je da želi kamine i pronašla je tri dramatična, ali neobično oblikovana u Parizu i Briselu. Ugradila ih je, a zatim je otvore kamina dala izraditi prema njihovim specifičnim oblicima. Jednom je čak napustila čas vježbanja kako bi preuzela bijeli metalni luster koji je vidjela na rasprodaji na Butter Laneu. Neki od njenih pronalazaka bili su toliko veliki da nisu mogli proći kroz ulazna vrata, pa ih je unosila kroz prozore.

Tamni podovi i off-white zidovi (Benjamin Moore’s Cloud White) čine savršenu osnovu za boje u modernim umjetničkim djelima koja kolekcionira. Svijetli zidovi također reflektuju svjetlost koja preplavljuje svaki prostor u kući. „Zato su Jackson Pollock i Willem de Kooning bili u Hamptonsu. Svjetlost je spektakularna i drugačija nego bilo gdje drugo gdje sam bila“, kaže ona. Hillman često šeta po plaži čak i zimi, a svoj dom koristi vikendima tokom cijele godine.

"Zato su Jackson Pollock i Willem de Kooning bili u Hamptonsu. Svjetlost je spektakularna."

Hillman u svojoj spavaćoj sobi nema zavjese kako bi se budila sa svjetlom. Priznaje da to nikada ne bi uradila za klijente: „Svi žele zavjese za potpuno zamračenje.“ Njena kuća je ispunjena „greškama“ – ili barem neobičnim rješenjima. Podovi su, naprimjer, od bora obojenog u ebanovinu jer je željela uštedjeti. Ali bor, iako ekonomičan, je mekan, pa su podovi sada puni ogrebotina i udubljenja. Ipak, posjetioci često misle da su stari i antikvitetni.

Porodica je gotovo započela „rat“ kada je tokom pandemije stari prostor za igru preuredila u kućno kino. To je bila prva stvarna promjena u kući – nisu napravili nikakve strukturne prepravke – još od kada su se uselili. Nakon 30 godina, Hillman sada razmišlja da bi mogla renovirati kupatila.

Njen dom u East Hamptonu bio je njen prvi projekt, ali se čini da su klijenti – njena vlastita porodica – više nego zadovoljni rezultatima.