pravilno održavanje

Ove biljke ne treba zalijevati tokom zime

Autor: Žene.ba
Ove biljke ne treba zalijevati tokom zime
FOTO: Freepik

Mnoge biljke tokom zime ulaze u fazu mirovanja i zahtijevaju minimalno ili čak potpuno prestanak zalivanja kako bi preživjele do proljeća.

Еvo nekoliko biljaka kojima je potreban smanjen ili nikakav unos vode zimi:

Kaktusi i sukulenti - Većina kaktusa i sukulenata dolazi iz sušnih područja gdje su navikli na period bez vode. Tokom zime, kada su temperature niže i svjetlost je slabija, potrebno je gotovo potpuno prestati sa zalivanjem. Suviše vlage tokom zime može prouzrokovati truljenje korijena.

Zimootporne biljke - Mnoge biljke, poput lavande, ruzmarina i timijana, također prestaju sa aktivnim rastom tokom zime. Preporučuje se da se zalivanje ovih biljaka smanji na minimum, posebno ako se gaje napolju, jer su prilagođene hladnijim temperaturama i prirodnim padavinama.

Sobne biljke koje su u periodu mirovanja - Biljke kao što su fikusi, gumeno drvo i sanseverija ("mačiji rep") tokom zime usporavaju rast i mogu biti vrlo osjetljive na višak vode. Preporučuje se da se zalivanje svede na minimum, tek toliko da zemlja ne bude potpuno suha. Zalivanje može biti potrebno jednom mjesečno ili čak rjeđe.

Begonije i kaladijumi - Ove biljke gube svoje listove tokom zime i ulaze u period mirovanja, kada je zalivanje gotovo nepotrebno. Gomolji mogu da prezime u suvom, hladnom prostoru i sa zalivanjem treba početi tek kada se pojave novi izdanci u proljeće.

Krinum i amarilis - Ove lukovice takođe ulaze u fazu mirovanja tokom zime i najbolje je držati ih u suhom i hladnijem prostoru. Zbog viška vlage mogu da istrunu, pa je preporučljivo potpuno ih prestati zalivati dok ne krenu sa rastom u proljeće.

Pelargonije (muškatle) - Ako se pelargonije čuvaju u zatvorenom prostoru tokom zime, zalivanje bi trebalo svijesti na minimum. Zalivajte ih tek toliko da spriječite sušenje, ali izbjegavajte prekomjerno zalivanje koje može izazvati truljenje korijena.

Uopšte, biljke koje tokom zime miruju najbolje je zalivati rijetko i vrlo pažljivo, a zalivanje potpuno obustaviti za one vrste koje su izrazito osjetljive na vlagu.