Ako primjetite da kućne biljke tamne na ivicama listova ili gube živost, to može biti znak da su u opasnosti i da neće dugo trajati.
Za kućne biljke je važno obezbjediti im odgovarajuće uslove kako bi održale vitalnost.
Najbolje je izbjegavati postavljanje biljaka na mjesta koja su izložena promaji ili u oblastima gdje će biti izložene naglim promjenama temperature.
Držite ih dalje od vrata i prozora koji se često otvaraju tokom hladnijih perioda kako biste ih zaštitili od naglih promjena temperature.
Biljke osjetljivo reaguju na promjene u okruženju, što se može ispoljiti kroz žute ili potamnjele listove. Zbog toga je važno obezbjediti stabilne uslove životne sredine kako bi biljke ostale zdrave i lijepe.
Sobne biljke vole temperaturu vazduha između 18 i 23 stepena, ali svaka nagla promjena temperature može da im naškodi.
Ako primjetite da su prozorske klupice loše izolovane, savjetuje se da u hladnijim periodima godine uklonite biljke sa tih mjesta, držeći ih dalje od često otvaranih vrata i prozora, uključujući i vrata dvorišta.
Iako možete koristiti jastučiće za prozore da biste spriječili prodor hladnog vazduha ispod prozora, bezbjednije je pomjerati biljke sa prozorske daske tokom zimskih mjeseci.
Tokom ljeta izbjegavajte izlaganje biljaka direktnim udarima vazduha iz klima uređaja i ventilacionih otvora, što može biti slično negativnom efektu promaje zimi.
Pored niskih temperatura, biljkama mogu štetiti i visoke temperature, što dovodi do smeđe boje lišća. Bolje je držati biljke dalje od izvora toplote kao što su električni šporeti, kamini, ali i uređaja poput frižidera.
Također, izbjegavajte postavljanje biljaka u blizini grijanja i ventilacionih otvora koji izduvaju suhi vazduh i stavite ih dalje od radijatora da biste ih zaštitili od štetnog dejstva suhog vazduha.
Ako su cijeli dan na direktnom suncu na prozorskoj dasci, moguće je da će im to smetati, pa provjerite kako im je poslije nekoliko dana. Nekima radi, ali morate pronaći optimalno mesto gdje će lijepo napredovati, piše citymagazine.rs.