Emocionalna zamka

Nije prekinuto, nije nastavljeno: Šta je Orbiting i zašto vas povređuje?

Autor: Žene.ba
Nije prekinuto, nije nastavljeno: Šta je Orbiting i zašto vas povređuje?
Foto: Pexels

U digitalnoj eri, gdje su granice između privatnog i javnog života sve tanje, pojavili su se novi oblici emocionalnog zlostavljanja u vezama.

Jedan od njih je fenomen poznat kao orbiting, koji se često javlja nakon tradicionalnog ghostinga. Dok ghosting podrazumijeva potpuno prekidanje svih kontakata bez objašnjenja, orbiting uključuje situaciju u kojoj osoba prestaje komunicirati, ali i dalje prati aktivnosti svog bivšeg partnera na društvenim mrežama – lajka njihove objave, gleda njihove priče ili komentira sadržaj, bez uspostavljanja stvarne komunikacije.

Psihološke posljedice orbitinga

Prema psihoterapeutkinji Danielle Sukenik s Medicinskog fakulteta Colorado Anschutz, orbiting može biti emocionalno iscrpljujući. 

"Može se činiti manje bolnim od ghostinga, ali orbiting može izazvati osjećaj nesigurnosti i zbunjenosti, jer osoba ostaje u nejasnoj 'zoni' bez jasnog kraja veze. Sukenik ističe da je važno prepoznati ove obrasce ponašanja kako bi se zaštitilo vlastito emocionalno zdravlje."

Zašto ljudi orbitiraju?

Stručnjaci sugerišu da osobe koje prakticiraju orbiting često to čine iz nesigurnosti, straha od sukoba ili želje za održavanjem kontrole bez stvarne intimnosti. 

Ovaj oblik ponašanja može biti način izbjegavanja odgovornosti za prekid veze, ostavljajući drugu osobu u stanju neizvjesnosti i emocionalne boli.

Kako se nositi s tim?

Ako ste žrtva orbitinga, važno je postaviti jasne granice. To može uključivati blokiranje ili uklanjanje osobe s vaših društvenih mreža kako biste prekinuli emocionalnu povezanost. Između ostalog, preporučuje se razgovor s prijateljima, porodicom ili terapeutom kako biste obradili svoja osjećanja i dobili podršku. 

Briga o sebi i postavljanje jasnih granica pomažu u povratku emocionalne stabilnosti nakon ovakvih iskustava.