Ljepota

Nahranite svoju kosu prirodom

Autor: Žene.ba
Nahranite svoju kosu prirodom

Raznolika, zdrava, visokokvalitetna, nerafinirana prehrana poboljšava opće stanje organizma pa tako i izgled naše kose.

Proteini su glavne „gradivne materije“ kose, pa njihov nedostatak znatno utječe na opći izgled i zdravlje kose. Može dovesti do kose sklone pucanju, a u kroničnim slučajevima i do gubitka boje kose.

Mahunarke

Mahunarke su odličan izvor proteina, osobito za vegetarijance. Osim proteina, većina mahunarki sadrži željezo, cink i vitamine B kompleksa, uključujući biotin-B7 i folnu kiselinu-B12. Nadalje, bogate su željezom i cinkom. Osim toga one sadrže biotin koji može spriječiti lomljenje kose.

Ugljikohidrati

Proteini trebaju složene ugljikohidrate kako bi se osigurala energija za izgradnju kose. Smeđa riža je savršen izvor energije, a također je bogata vitaminom B, koji je potreban za rast jake kose.

Cjelovite žitarice sadrže hranjive tvari važne za kosu, a to su cink, B vitamin i željezo. Žitarice, kao što su smeđa riža, pšenica, ječam, zob, quinoa, proso i pir, sadrže vlakna, vitamin B, željezo, cink i silicij. Istraživanja su pokazala da su žene koje su dobivale 10 mg silicija dnevno tijekom 9 mjeseci, imale deblju i jaču kosu te povećanu elastičnost vlasi.

Esencijalne masne kiseline

Esencijalne masne kiseline su od ključne važnosti za zdravlje kose, kože i noktiju. Sudjeluju u procesima izgradnje kose, te mogu usporiti gubitak kose. One podržavaju zdravlje vlasišta, a nedostatak istih može uzrokovati suhu i beživotnu kosu.

Ribe kao što su losos, sardine, skuše, pastrve i srdele su visokokvalitetni izvori proteina, željeza te omega-3 i omega-6 masnih kiselina. Osim navedenog, najveće koncentracije esencijalnih masnih kiselina pronalazimo u organskim hladno prešanim uljima, kao što su ulje lana, ulje boražine, ulje chia sjemenki, ulje brazilskog oraščića.

Vitamini i minerali

Tamno lisnato zeleno povrće, poput špinata i brokule, sadrži željezo i kalcij, važne hranjive tvari za kosu. Većina tamnog zelenog povrća, kao što su brokula, kelj, špinat i blitva, su veliki izvor vitamina A i željeza. Tamno zeleno povrće također sadrži željezo i kalcij, koji su vrlo važni za zdravlje kose.

Sjemenke crnog sezama, lana, suncokreta, bundeve i chiae, ukusan su način da doprinesemo količini biljnih bjelančevina i esencijalnih masnih kiselina u tijelu. Navodno, crni sezam jača kosu u korijenu, aktivira vlasište i potiče pravilan rad metabolizma.

Banane su dobar izvor vitamina B6. Nedostatak vitamina B6 dovodi do stanjivanja i gubitka kose, također utječe na proizvodnju crvenih krvnih stanica.

Namirnice bogate biotinom su: kikiriki, bademi, losos, nemasni sir, avokado, jaja. Biotin je od suštinske važnosti za sintezu hormona keratina – protein koji formira vlakna u dlaci, kosi. Biotin je također poznat kao vitamin B7.

Voće je puno vitamina C, koji pomaže apsorpciju željeza. Kada je u tijelu premalo vitamina C, kosa je suha i slaba. Najbolji izvor vitamina C su brokule, zeleno povrće, crvene paprike, citrusno voće (limun, narandža, grejp), jagode.

Prirodna njega izvana
Osim što kosu trebamo hraniti iznutra, moramo je hraniti i izvana. Izdvojit ćemo najpotentnija bazna ulja za pakunge, koji će kosu nahraniti, obnoviti, zagladiti i dati joj novi sjaj i život.

Ulja avokado (Persea gratissima) – ulje bogato mnogim hranjivim tvarima među kojima su vitamini A i D, lecitin, klorofil. Brzo prodire u epidermu, izvrsno hrani, vlaži, omekšava i umiruje kožu te potiče obnavljanje stanica. Prodire u kosu bolje od većine drugih ulja zbog udjela jednostruko nezasićenih masnih kiselina, pa je idealan reparator kose.

Makadamija (Macadamia Alternifolia) – ulje makadamije odlično je za njegu suhe, ispucale i obojene kose. Kosi vraća izgubljenu vlagu i sjaj te ju štiti od vanjskih utjecaja.

Ulje kokosa (Cocos Nucifera oil) – izvrstan je regenerator za kosu, dubinski ju njeguje i potiče rast zdrave kose.

Argan (Argania spinosa) – ulje marokanskog argana je od pamtivijeka prisutno u berberskim zajednicama kao izuzetno sredstvo u njezi kože i kose. Hladno prešano ulje argana obiluje vitaminom E i prirodnim skvalenima izvrsno je za njegu ispucale i suhe kose.

Orah (Juglans regia) – Koristan je u tretmanima ekcema, opadanja kose, peruti.

Ricinus (Ricinus communis) – Ulje ricinusa ima široku primjenu u kozmetici. Ricinusovo ulje se koristi u njezi kose, trepavica i obrva te potiče njihov rast.

Eterično ulje Ružmarina (Rosmarinum officinalis) – jedna je od najstarijih ljekovitih biljaka, cijenjena i korištena od Antike. Potiče cirkulaciju, jača korijen kose.

Eterično ulje Cedra (Cedrus deodora) – zbog blagotvornog učinka na kožu, ulje cedra je idealan protiv seboreje i seboreičnih ekcema, upalnih procesa i perutanja kože.

She.hr