Iznenađujući rezultati

Nauka otkriva: Trudnoća mijenja mozak, a neke promjene su trajne

Autor: Žene.ba
Nauka otkriva: Trudnoća mijenja mozak, a neke promjene su trajne
Foto: Pexels

Iako su trudnoća i njeni fizički efekti dobro dokumentovani, istraživanje o tome kako ona utječe na mozak žene ostaje zanemarena tema.

Novo istraživanje, međutim, pruža uvide u to kako hormoni poput estrogena i testosterona oblikuju mozak tokom trudnoće, s promjenama koje mogu trajati godinama, pa čak i cijeli život.

Naučnici su prvi put uspjeli pratiti promjene u mozgu tokom cijele trudnoće, od perioda prije začeća pa do postporođajne faze.

Studija objavljena u časopisu Nature Neuroscience prikazuje kako se, tokom trudnoće, mozak mijenja na različite načine – od promjena u sive tvari do jačanja bijele tvari. U istraživanju je sudjelovala žena čiji je mozak skeniran 26 puta tokom cijelog perioda trudnoće, uključujući prije i nakon poroda.

Jedna od značajnih promjena koje se otkrivaju u ovom istraživanju svakako je smanjenje sive tvari tokom trudnoće. Siva tvar, odgovorna za kognitivne procese poput učenja i društvene percepcije, smanjuje se, ali ovo nije zabrinjavajuće. Na sličan način dolazi do smanjenja sive tvari i tokom puberteta, što omogućuje efektivnije funkcionisanje mozga.

Naučnici smatraju da ove promjene omogućuju majkama bolju prilagodljivost na potrebe novorođenčeta, poput pojačanog osjetila za društvene signale.

S druge strane, bijela tvar, koja povezuje neuronske mreže, jača u drugom tromjesečju trudnoće. Iako se ta jačina vraća na početni nivo do poroda, istraživači sugerišu da bi ove promjene mogle poboljšati kognitivne sposobnosti, iako su potrebna daljnja istraživanja kako bi se potvrdila ova hipoteza.

Jedno od najzanimljivijih otkrića ove studije je da promjene u sivoj tvari mogu trajati čak do dvije godine nakon poroda. Ove promjene, povezane s hormonima poput estradiola i progesterona, mogu biti prepoznatljive čak i decenijama nakon trudnoće. Na temelju skeniranja mozga, naučnici su u mogućnosti prepoznati je li osoba ikada bila trudna.

Trudnoća, međutim, ne utječe samo na kognitivne sposobnosti.

Promjene u mozgu mogu imati i negativan uticaj, posebno u kontekstu mentalnog zdravlja. Depresija tokom trudnoće i nakon poroda pogađa između 10 i 20 posto majki. Istraživanje poput ovog može pomoći u prepoznavanju tipičnih uzoraka promjena u mozgu koji mogu ukazivati na povećani rizik od perinatalne depresije.

Uprkos tome što je trudnoća uobičajena životna faza za mnoge žene, efekti trudnoće na mozak ostali su nedovoljno istraženi. U posljednjih 25 godina, manje od 0,5% članaka o neuronauci bavilo se temama specifičnim za zdravlje žena. Razlog tome leži u činjenici da se trudnice često isključuju iz istraživanja, poput MRI skeniranja, iz sigurnosnih razloga, iako su studije pokazale da je ovo postupanje sigurno.

Emily Jacobs, jedna od autorica studije, ističe da historijsko  zanemarivanje ženskog tijela u biomedicinskoj nauci odražava širi problem. Istraživanja poput ovog važna su za bolje razumijevanje drugih hormonalnih promjena koje žene doživljavaju, poput menopauze ili tokom hormonske terapije.

"Neznanje o tim fenomenima ne šteti samo ženama, već šteti svima", zaključuje Jacobs.

Iako su rezultati ovih istraživanja tek početak, oni bi mogli donijeti velike promjene u razumijevanju neuroloških promjena koje se odvijaju tokom trudnoće i kako one oblikuju buduće mentalno zdravlje žena.