Znakovi poremećaja lutealne faze koji mogu povećati rizik od pobačaja
Lutealna faza je drugi dio menstrualnog ciklusa, koji slijedi nakon ovulacije i traje do početka menstruacije. Tokom ove faze, maternica se priprema za moguću trudnoću tako što sluznica maternice postaje deblja, što omogućava implantaciju oplođenog jajašca ako do toga dođe.
Ovaj proces je pod utjecajem hormona progesterona, koji se izlučuje nakon ovulacije i ključan je za održavanje trudnoće. Ako trudnoća ne nastupi, nivo progesterona opada, što uzrokuje ljuštenje sluznice maternice i početak menstruacije.
Lutealna faza obično traje između 11 i 17 dana, a njena dužina može varirati ovisno o dužini cijelog menstrualnog ciklusa. Ako je lutealna faza kraća od 11 dana, to može ukazivati na problem poznat kao defekt lutealne faze, kada jajnici ne proizvode dovoljno progesterona i sluznica maternice se ne razvija kako bi podržala trudnoću.
Ovaj poremećaj može otežati začeće i povećati rizik od pobačaja.
Koji su simptomi?
Simptomi lutealne faze mogu uključivati promjene raspoloženja, anksioznost, umor, nadutost, akne, glavobolje i bolove u prsima. Takvi simptomi mogu biti slični onima u ranoj trudnoći, stoga je važno pratiti ciklus ovulacije i bazalnu temperaturu tijela kako biste razlikovali simptome lutealne faze od znakova trudnoće.
Iako lutealna faza nije vrijeme kada je plodnost najviša, moguće je zatrudniti tokom prvih 12 do 24 sata nakon ovulacije ako je došlo do oplodnje.
Ako sumnjate da vaša lutealna faza traje kraće nego što je predviđeno, preporučuje se da posjetite ginekologa kako bi se ispitali mogući problemi s plodnošću.