Proizvodi koje ovo ljeto trebate izbaciti iz svoje beauty rutine i njihove alternative
Ljeto je vrijeme kada naša koža zahtijeva dodatnu pažnju zbog visokih temperatura, vlage i jakog sunca, što može uticati na našu svakodnevnu rutinu ljepote. Ovog ljeta je važno pregledati svoju kolekciju proizvoda i eliminisati one koji bi mogli više štetiti nego koristiti vašoj koži. Stručnjaci preporučuju izbjegavanje određenih proizvoda te korisne zamjene za njih.
Šta biste trebali izbjegavati?
Proizvode za eksfolijaciju
Ovisno o vašem tipu kože, trebali biste preispitati svoju kolekciju proizvoda za eksfolijaciju. Terese Linke, direktorica edukacije u Amala Beauty, savjetuje da izbacite grube pilinge za lice i manualne eksfolijante te se okrenete nešto nježnijim, laganijim eksfolijantima.
Elisabeth Nehme, estetičarka i globalna ambasadorica za Comfort Zone, čak preporučuje izbjegavanje AHA i glikolne kiseline, jer mogu kožu učiniti osjetljivijom na sunce. Umjesto toga, isprobajte poli-hidroksi kiselinu (PHA): “Poli-hidroksi kiselina, poput glukonolaktona, mnogo je nježnija i ne povećava osjetljivost na sunce”.
Glukonolakton je izvrsna opcija jer pruža hidrataciju i antioksidativno djelovanje, što je vrlo važno tokom ljetnih mjeseci kada je mogućnost dehidracije i UV oštećenja veća.
Dr. King preporučuje beta-hidroksi kiselinu (BHA), poput salicilne kiseline, ako trebate neku eksfolijaciju: “BHAs su slični alfa-hidroksi kiselinama (AHAs) jer se koriste za hemijsku eksfolijaciju kože – rastapaju veze koje drže dosadne, mrtve ćelije kože na površini kože, pa će koža nježno otpasti, otkrivajući glađu, svjetliju kožu ispod.”
Izbjegavajte teške podloge za lice (pudere)
Ako planirate napraviti jednu veliku promjenu u svojoj beauty rutini ovog ljeta, neka to bude ova. Pomisao na nanošenje pudera tokom vrućih ljetnih dana može djelovati zamorno.
Ljeto je vrijeme za lagane, svježe i prozračne proizvode. Na tržištu postoje razne opcije BB krema sa zaštitnim faktorom koje su savršena alternativa, jer pružaju laganu do srednju pokrivenost uz savršenu ravnotežu svježine, sjaja i blistavosti.
Izbjegavajte teške okluzive
“Što više ulja i seruma dodate u svoju rutinu, to će postati problematičnije,” kaže dr. Sapna Palep, certificirana dermatologinja.
To može dovesti do akni, izbijanja rozaceje i drugih kožnih problema. Tokom ljeta, kada temperature rastu, dobro je izbjegavati teška ulja i serume jer visoke temperature i vlažnost uzrokuju da vaša koža proizvodi više ulja.
Pospremite (bar zasad) teške zimske hidratantne kreme
Hidratantna krema je jedan od najvažnijih koraka u svakoj rutini njege kože, ali “zimske” teške hidratantne kreme mogu biti preteške za kožu tokom ljeta. Dr. Paru Chaudhari, certificirana dermatologinja, preporučuje korištenje hidratantne kreme bez ulja s dodanim SPF-om za zaštitu od sunca tijekom ljetnih mjeseci.
“Ovo je način da se izbjegne dodatni sloj proizvoda na koži koji može postati masniji u toplijim temperaturama. Pobrinite se da koristite barem SPF 30 i budite svjesni izlaganja suncu, jer to može povećati rizik od raka kože i fotooštećenja”, kaže Chaudhari.
Šta dodati u rutinu?
SPF je vaš najbolji prijatelj
Svi stručnjaci slažu se da je SPF sastojak koji trebamo koristiti tokom cijele godine, ali ljeti, kada više vremena provodimo vani, važno je postati pravi zaljubljenik u zaštitu od sunca. Prioritet stavite ne samo na korištenje SPF-a, već i na ponovno nanošenje tokom dana, na lice i tijelo, uključujući tjeme, stražnji dio ruku, uši i bilo koje drugo mjesto koje je izloženo UV zrakama.
Osvježite se facial mistom
Bilo da ste u vrtu ili uredu, facial mist može biti vaš spasitelj tokom vrućih ljetnih dana. Postoje jednostavne vodene formule ili botaničke opcije, ali sve imaju zajedničku osobinu – pružaju osvježavajući, rashlađujući učinak koji je idealan za ljeto.
Ostanite hidratizirani
Hidratacija iznutra i izvana ključna je za zdravlje kože. Prehrana bogata vodom i osvježavajućim namirnicama poput krastavaca, dinje i paprike pomoći će održati kožu hidratiziranom. Također, koristite proizvode s hijaluronskom kiselinom i laganim uljima poput moringa ili marule koji pomažu u obnavljanju barijere kože i sprječavaju gubitak vode.